سفارشات 35413111-051
پاسخ بانک مرکزی به دروغ خواندن لغو سوئیفت از سوی برخی منتقدان

بانک مرکزی در واکنش به دروغ خواندن رفع تحریم سوئیفت از سوی برخی منتقدان دولت، باتاکید براین که برداشتن تحریم ارتباط بین بانکی بین المللی انجام شده است، اعلام کرد: ویران کردن در چشم برهم زدنی رخ می دهد اما ساختن دوباره نیازمند زمان و پرداخت هزینه است. 

چندی پیش یکی از منتقدان دولت در اتاق بازرگانی رفع تحریم سوئیفت را دروغ دولت پس از اجرای برجام باهدف پیروزی در انتخابات مجلس خوانده و مدعی شده این تحریم همچنان پابرجاست.در پاسخ به این ادعا رییس گروه توسعه و امنیت نظام های پرداخت بانک مرکزی گفت: اگرچه در بانکداری بین المللی، سوئیفت یگانه ابزار و مسیر برای گشایش اعتبارات اسنادی نبوده و بانک گشایش کننده طبق توافقات فی مابین می تواند از روش های دیگر (حتی روش های سنتی کاغذی) برای ارسال درخواست گشایش اعتبار اسنادی به بانک ابلاغ کننده استفاده کند، اما عده ای با دروغین خواندن این خبر و ربط دادن موضوع گشایش اعتبارات اسنادی به عدم اتصال به سوئیفت، آب پاکی را به کلی روی دست نظام بانکی ریخته و موضوع را از بیخ و بن انکار کرده اند.

محمود زیبایی درباره واقعیت این ماجرا اظهارداشت: سوئیفت واژه ای به طور تقریبی دووجهی است که هم به موسسه جهانی سوئیفت و هم به سامانه پیام رسانی آن اشاره می کند که مقر اصلی این موسسه در حومه بروکسل و در منطقه ای به نام La Hulpe قرار دارد، اما شبکه آن در سراسر دنیا گسترده است.

به گفته وی، برای آن که بانک یا موسسه مالی مجاز بتواند از خدمات این سیستم بهره مند شود باید تشریفات مربوط به ثبت عضویت و الحاق به شبکه امن آن را قدم به قدم و مو به مو و از طریق مقر اصلی انجام دهد به بیان دیگر الحاق به سوئیفت همچون یک کلید روشن و خاموش نیست که در یک لحظه بتوان آن را روشن کرد.

وی ادامه داد: هرچند که قطع دسترسی و حذف عضویت سوئیفت بانک های تحریمی ایرانی در روزهای پایانی سال 1390 با فشار های جهانی بر موسسه سوئیفت زمان زیادی به طول نینجامید.

وی گفت: اما به تازگی با رفع تحریم های بین المللی علیه ایران، اخبار مربوط به لغو تحریم ها از سوی موسسه سوئیفت نیز به طور گسترده ای منتشر شده و همگان به ویژه جامعه بانکی چشم به گشوده شدن این دروازه مهم برروی بانک های ایرانی در فضای تعاملات بین المللی در دوران پسا برجام دوخته اند.

وی افزود: موسسه سوئیفت در 27 دی ماه امسال (17 ژانویه 2016) در وب سایت خود به طور رسمی خبر رفع تحریم های برخی بانک های ایرانی را درج کرد و بدین ترتیب به طور رسمی اعلام کرد که بانک های رفع تحریم شده می توانند به طور مجدد از خدمات سوئیفت استفاده کنند. 

وی با بیان این که در صحت این خبر تردیدی وجود ندارد اظهارداشت: این بدین معناست که بانک های ایرانی می توانند با طی تشریفات لازم دوباره از خدمات آن موسسه بهره مند شوند و همان گونه که بازهم در خبرها آمده، قرار است تا فرایند الحاق به سوئیفت به سرعت انجام گیرد.

به گفته وی، برداشته شدن تحریم موسوم به تحریم سوئیفت از اکثریت قریب به اتفاق بانکهای ایرانی خبری صحیح و موثق است اما تا کلید سوئیفت بانک ها (به تعبیر ذهنی برخی) در وضعیت روشن قرار گیرد اندکی شکیبایی می طلبد.

وی اضافه کرد: پس بیاییم با ایجاد فضای دوستی، همدلی ملی و با اندکی شکیبایی اجازه دهیم تا نظام بانکی در آرامش لازم بتواند دوباره به درگاه مهم و استراتژیک سوئیفت متصل و قفل تبادلات ارزی گشوده شود.

منبع:خبرگزاری ایرنا

لیتوگرافی دیجیتال گویا اسکنر مشهد